Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Jubileuszowy koncert Suwalskiego Chóru Kameralnego

28 października o godz. 19.30 w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach odbędzie się koncert jubileuszowy Suwalskiego Chóru Kameralnego.

W programie:
Ariel Ramirez „Missa Criolla” („Msza kreolska”)

Wykonawcy:
Krzysztof Machowski – tenor, Krzysztof Matuszak – baryton,
Suwalski Chór Kameralny, Zespół „Varsovia Manta”,
Ewa Wołczek – klawesyn
Dyrygent: Grzegorz Bogdan

Suwalski Chór Kameralny powstał jesienią 1996 przy Suwalskim Towarzystwie Muzycznym im. E. Młynarskiego. Od roku 2004 działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. Założycielem i dyrygentem chóru jest Grzegorz Bogdan. Obecnie liczy 35 śpiewaków amatorów. W ciągu 10 lat wykonał ok. 120 koncertów w Polsce, na Litwie, Łotwie, Białorusi i we Włoszech. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: pierwszej nagrody Łapskiego Te Deum (1998) oraz nagrody indywidualnej dla najlepszego dyrygenta festiwalu, drugiej nagrody na Podlaskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek (1999), III Koru Festiwals „Sudraba Zvani” 2001 w Daugavpils (Łotwa), Sakralines Chorines Muzikos Festivalis „Džiūgaukim…Aleliuja” 2002 – 2004 w Mariampolu (Litwa), Festiwalu Pieśni Sakralnej Rumia 2002. Jesienią 1999 roku nagrał płytę z polskimi kolędami i pastorałkami, na której znalazły się również zapomniane pastorałki z okolic Wilna. Współpracuje z muzykami Filharmonii Podlaskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Warszawską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Miłośników Miasta Wilna. W roku 1999 śpiewał podczas mszy świętej sprawowanej w Ełku przez papieża Jana Pawła II.

Szczególne miejsce w działalności artystycznej Suwalskiego Chóru Kameralnego zajmują koncerty w środowiskach polonijnych na Litwie, Łotwie i Białorusi.

Repertuar chóru obejmuje utwory a capella kompozytorów różnych epok: motety, pieśni pasyjne, kolędy i pastorałki oraz szereg pieśni polskich i zagranicznych, a także opracowania muzyki rozrywkowej.

Ważnym elementem repertuarowym chóru są dzieła oratoryjno-kantatowe, m.in. „Missa brevis” Ch. Gounoda, „I Litania Ostrobramska” S. Moniuszki, „Requiem” W. A. Mozarta, „Oratorium De Noel” C. Saint-Saensa, „In virtute tua Domine” oraz „Crudelis Herodes” G.G. Gorczyckiego, „Laudate pueri” M. Mielczewskiego, oratorium T. Trojanowskiego do tekstów kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kolejnym istotnym elementem działalności zespołu jest współpraca z Chórem Kameralnym „Suvalkija” z Mariampola w ramach Polsko-Litewskiej Akademii Chóralnej, powstałej wiosną 2001 roku z inicjatywy Suwalskiego Chóru Kameralnego. Polega ona na wspólnym przygotowywaniu i wykonywaniu utworów oratoryjnych i kantatowych ukazujących niezwykłe piękno muzyki polskiej i litewskiej. Pierwszym wspólnie realizowanym projektem była „Rzeczpospolita Obojga Narodów w muzyce renesansu i baroku”. Podczas koncertu zaprezentowano utwory polskich i litewskich kompozytorów tego okresu. Kolejnym wspólnym projektem obu zespołów jest „Rzeczpospolita Obojga Narodów w muzyce polskiego i litewskiego romantyzmu”. Do współpracy przy realizacji tego projektu zaproszono Orkiestrę Miłośników Miasta Wilna, Młodzieżowy Chór Kolegium w Mariampolu oraz solistów Warszawskiej Opery Kameralnej. Podczas koncertów w Polsce i na Litwie prezentowano utwory wokalne i instrumentalne polskich i litewskich kompozytorów romantycznych.

W roku 2005 wspólnie z solistami Opery Kameralnej w Warszawie oraz Wileńską Orkiestrą Miasta Wilna Suwalski Chór Kameralny dokonał nagrań na swoją drugą płytę z utworami kompozytorów polskiego i litewskiego romantyzmu.

Obecnie chór przygotowuje projekt pt. „Wielka sztuka małych miast”, który zaprezentuje w miastach przygranicza polsko-litewskiego po obu stronach granicy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook